Szałwia muszkatołowa to roślina, którą mam w ogrodzie i do dzisiaj nie wiedziałam co to tak ładnie kwitnie i pachnie. W tym roku kwitnie obficie i urzeka swoim zapachem, chociaż nie zawsze tak było. Jest to dwuletnia roślina uprawiana w ogrodach. Wspaniale pasuje do wiejskich ogrodów i nasadzeń naturalistycznych. Potrzebuje trochę miejsca, bo rozrasta się od korzenia.
Jak kwitnie
Kwitnienie szałwii muszkatołowej trwa sześć tygodni i rozpoczyna się w połowie czerwca, a kończy pod koniec lipca. W moim bieszczadzkim ogrodzie wygląda to trochę inaczej. Zakwitła dopiero teraz tj. na początku lipca i kwiaty ma nawet do września. Termin ten może się nieco różnić, w zależności od warunków pogodowych panujących w danym roku i na danym obszarze.
Wiesz do czego służy?
Warto docenić jej właściwości lecznicze. Olejek jest wykorzystywany w kosmetyce i aromaterapii, zaś świeże liście szałwii są dodawane do wielu potraw, ponieważ przyjemnie aromatyzują mięso, wędliny, sosy wina i likiery. Bywa także aromatycznym dodatkiem do mydeł, perfum i innych kosmetyków.
Stosowany w aromaterapii olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej rozpylony w sypialni zapobiega bezsenności, a wmasowany w skórę łagodzi dolegliwości trawienne oraz bóle menstruacyjne. Ma również szerokie spektrum właściwości uspokajających, które wywołują uczucie relaksu i spokoju, jednocześnie łagodząc zawroty głowy, niepokój i drażliwość. Wiadomo również, że stymuluje libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Wśród szeregu innych pozytywnych właściwości olejku eterycznego z Szałwii Muszkatołowej można wyróżnić: działanie antystresowe, działanie przeciwzapalne, działanie antybakteryjne i odprężające.
Szałwie muszkatołową można wykorzystać dodając kilka kropli olejku do inhalacji podczas infekcji górnych dróg oddechowych lub do odkażania ran. Dodany do kąpieli olejek działa jak naturalny antyperspirant.
Jeszcze nigdy nie robiłam olejków, może mając taką piękność w ogrodzie skuszę się w tym roku.