Przednówek w bieszczadzkich wioskach był zawsze najtrudniejszym okresem w roku, zaczynało brakować opału oraz jedzenia. Kończyły się zgromadzone zapasy, a ściegi i panująca pogoda nie pozwalały jeszcze na siew w polu. Właśnie w tym okresie czerpano z natury pełnymi garściami.
Czy wiesz, że kwiaty leszczyny leczą nie tylko kaszel?
Koniec zimy to czas, w którym zaczyna kwitnąć leszczyna. Za oknem jeszcze śniegi, a na krzewach leszczyny pojawiają się kwiaty w postaci długich żółtych kotków. Mało kto wie, że są jadalne i można z nich przyrządzić sałatki, napary, odwary. Leszczyna kryje w sobie bardzo dużo bogactwa. Zawarte w kwiatach pyłki, flawonoidy, alantoinę, triterpeny i fitosterol, polecane są w leczeniu gardła i przeziębienia układu moczowego oraz stanów zapalnych przerostu gruczołu krokowego. Ponadto stosuje się je w zaburzeniach okresu przekwitania oraz pokwitania, a u młodych dziewcząt pomaga przy leczeniu trądzika powstałego w wyniku zaburzeń hormonalnych. Mieszanka kwiatów leszczyny z kwiatami tarniny, nagietka, zielem pokrzywy i korzenia wilżyny połączona w równych proporcjach, oprócz leczenia trądzika działa również odtruwająco, przeciwzapalnie, moczopędnie, wzmacniająco, uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejsza procesy rogowacenia naskórka i mieszków włosowych, a także łagodnie odkaża układ moczowy.
Napar z kwiatów leszczyny
Napar zapobiega powstawaniu kamicy moczowej oraz uspokaja, poprawia samopoczucie, usuwa depresję oraz leczy bezsenność. Ponadto napar z kwiatów leszczyny można podawać niemowlętom przy kaszlu i zapaleniu gardła oraz oskrzeli (osłodzić sokiem owocowym) w ilości 1 – 2 łyżeczek 3 lub 4 razy dziennie. Z kwiatów leszczyny oprócz naparów można również robić syropy, wyciągi na winie, stosować je przy przeziębieniu i chrypce (zgodnie z informacją dr. Różańskiego).
Jak przyrządzić napar z kwiatów leszczyny?
1 – 2 łyżki kwiatów leszczyny zalać 1 szklanką wrzącego mleka lub wody, odstawić na 20 minut pod przykryciem, przecedzić, osłodzić miodem. Pić 2 – 4 szklanki naparu dziennie przez 2 tygodnie i zrobić przerwę dwutygodniową. Do kwiatów leszczyny można dodać męskich kwiatów olchy. Na bieszczadzkich łąkach rośnie bardzo dużo leszczyny, warto więc wyjść na niedzielny spacer i zerwać bukiet gałązek z kwitnącymi kwiatkami.