Skip links

~ Niezwykłe właściwości bieszczadzkiego drewna księżycowego

We wcześniejszym wpisie dotyczącym drewna, wspomniałam o drewnie księżycowym. Przypomnę, co to jest drewno księżycowe. Pozyskuje się je w wyniku ścinania drzew o określonej porze roku i fazie księżyca. Tą właściwą porą roku jest zima. To okres, w którym drzewo usypia, przestają w nim krążyć soki i nie pobiera wody ze środowiska. Odpowiednią fazą księżyca jest ostatnia kwadra księżyca, czyli czas od pełni do nowiu.

Atrybuty magicznego drewna

Tak ścięte drewno nie jest atakowane przez owady np. korniki, jest twardsze, gęstsze, odporne na grzyby oraz mniej podatne na choroby. Dla zwolenników drewna księżycowego oznacza to, że nie wymaga zabezpieczania środkami chemicznymi i konserwacji, a jego obróbka i suszenie jest mniej problematyczne i trwa o wiele krócej. Drewno księżycowe było znane już od wielu tysięcy lat. Wykorzystywano je do budowy okrętów i świątyń japońskich, które od stuleci opierają się trzęsieniom ziemi i huraganom.

Domy z drewna księżycowego

Każdy, kto chociaż raz przebywał w drewnianym domu, wie, że odczuwa się w nim zupełnie inny mikroklimat niż w domu murowanym. Bieszczadzkie domy drewniane a w szczególności domy z drewna księżycowego wykazują nadzwyczajne parametry wilgotności, akustyczności, wygłuszenia oraz temperatury wewnątrz domu. W Szwajcarii wybudowano dom z magicznego drzewa, w którym zimą utrzymuje się temperatura 18oC, co zostało zbadane i udowodnione naukowo. Ponadto domy te mają najlepszą wydajność energetyczną na całym świecie. 

Wpływ bieszczadzkiego drewna księżycowego na organizm człowieka

Naukowcy udowodnili również, że lite drewniane ściany wybudowane bez użycia klejów, materiałów syntetycznych oraz ulepszaczy, łączona ze sobą za pomocą kołków wpływają pozytywnie na układ nerwowy człowieka. U osoby przebywającej w pokoju wykonanym z litego drzewa po upływie zaledwie 10 minut stabilizuje się i spowalnia rytm pracy serca, a sen staje się spokojniejszy i głębszy. Ponadto drewno doskonale radzi sobie z akumulacją ciepła i wody w otoczeniu regulując wilgotności i temperaturę w pomieszczeniu. W związku z tym nie jest wymagane mechaniczna wentylacja. Na całym świecie wzrasta wiedza ekologiczna, a w tym również zapotrzebowanie na budownictwo ekologiczne. Nawet w Polsce, a w szczególności w Bieszczadach roście świadomość i coraz większy popyt na drewno księżycowe, które jest naturalne, zdrowe i komfortowe.

Return to top of page