Drzewo w lesie rośnie nawet setki lat. Jest w stanie przetrwać ściskające mrozy i suche lata, wiatry halne i mokre jesienie. To materiał, z którego zbudujesz dom, dzięki któremu przetrwasz zimę czy ugotujesz strawę. Każdy z nas siedział kiedyś przy ognisku, wpatrując się w magiczny czerwony płomień, słuchając trzasku palonego drewna, czuł ciepło ognia. Płomień zbliża ludzi, przyciąga swoją magią i sprawia, że jesteśmy bardziej przyjaźni i otwarci.
Drzewo to nie tylko ciepło i ogień to również życie
Sroga bieszczadzka zima stanowiła wielokrotnie o przetrwaniu lub śmierci. Zebranie opału na zimę dla wcześniejszych mieszkańców Bieszczad było priorytetem. Rachunek był w dawnych latach prosty: jeśli miałeś za mało, to marzłeś. Jeśli miałeś zbyt mało, to zamarzłeś. Dawni mieszkańcy tych ziem wiedzieli, że wiele mogą pozyskać z natury, wiedzieli również, że praca przy drzewie daje szczególną satysfakcję. Jest to porządna robota, w której droga od wysiłku do rezultatu jest naprawdę krótka. Wiedzieli również, że najmniejsze, biedniutkie gałązki są bardzo przydatne. Pień cieniutkiego świerka stawał się cenną rozpałką, gdy na termometrze było poniżej 26 stopni, a w domu robiło się zimno.
Sezon na Drewno
Starsi mieszkańcy Bieszczad wiedzieli, że najlepszym okresem na ścinanie drzew jest zima lub wczesna wiosna, że to najlepszy okres w rocznym cyklu rozwoju drzewa. Wtedy drzewo ma najmniej wody w sobie, jest łatwiejsze w obróbce oraz wymaga krótszego suszenia. Ponadto zwózka drzewa z gór była w tym okresie łatwiejsza. Bieszczadzkie błotniste górskie drogi były zamarznięte i pozwalały zwieźć drzewo w doliny. Wśród drwali można było również znaleźć zwolenników tzw. drewna księżycowego.
Co to jest drewno księżycowe?
Drewno księżycowe to drewno, które pozyskuje się w wyniku ścinania drzew w określonej porze roku i fazie księżyca. Zwolennicy przekonani byli, że ma ono nieco inne parametry i właściwości. Przekonanie to miało swoje korzenie w ludowych przekazach i wiązało się z wpływem faz księżyca na faunę i flor. Obecnie wykonywane są badania drewna księżycowego. Wskazują one, że ścinanie drzew zimą i w ostatniej kwadrze księżyca, czyli w okresie od pełni do nowiu, powoduje, że pozyskiwany surowiec jest twardszy, gęstszy, a także mniej podatny na choroby i działanie grzybów. Z tego względu również jego obróbka i suszenie jest mniej problematyczne i trwa o wiele krócej. Na całym świecie przybywa coraz więcej zwolenników drzewa księżycowego. Nasi pradziadowie nie potrzebowali badań, aby wiedzieć co jest dobre dla ludzi i natury. Cdn…