Skip links

~Wędrówki po polańskich szlakach

W bieszczadzkiej Polanie funkcjonuje wspaniała nieformalna Grupa Inicjatywna wsi Polana. Dzięki niej powstało w naszej wsi wiele dobrego. Jedną z nich mam zaszczyt się pochwalić. Pod koniec roku 2022 r. nasi polańscy lokalni patrioci tj. Hania Myślińska, Witold Smoleński i Damian Mikrut, opracowali wspaniałą publikację pt. „Wędrówki po polańskich szlakach”.

O co chodzi?

Jest to rodzaj przewodnika historyczno-przyrodniczego. Opisano w nim osiem jednodniowych wędrówek po Polanie i jej okolicy. Wszystkie szlaki spacerowe, zaproponowane w tym przewodniku zaczynają się w bliskiej okolicy Miejsca po Dworze, w centrum Polany, przy budynku świetlicy wiejskiej. Już na samym początku spaceru możemy poznać polańskie Zbiory Historyczne w lokalnym muzeum, którego kustoszem jest mieszkanka Polany – Maria Faran. Nikt lepiej niż Pani Maria nie zna dalszej i bliższej historii tych ziem.

Czego się z niego dowiesz i co dzięki niemu zobaczysz

Chcesz powędrować bieszczadzkimi szlakami bez tłumów, to zapraszam. Wędrując z przewodnikiem w ręku, możesz udać się na krótsze lub dłuższe wycieczki prowadzące poprzez lasy, pola, ścieżki, szczyty okolicznych gór oraz miejsca po już nieistniejących wsiach. Dzięki niemu odkryjesz miejsce bieszczadzkiej dawnej kopalni ropy naftowej, dojdziesz do jaskini w Rosolinie, odwiedzisz cerkwisko w Paniszczewie i spenetrujesz pobliskie lasy. Zatrzymując się w miejscach opisanych w przewodniku, zapoznasz się z historycznymi ciekawostkami zawartymi w informatorze. Każdy opis szlaku upiększony jest zdjęciami ukazującymi piękno naszej przyrody. Znalazły się również w nim fotografie ilustrujące historię spotykanych po drodze miejsc i domostw. Natomiast kolorowe mapki pomogą Ci dotrzeć do celu wędrówki.

Gdzie można znaleźć ten przewodnik?

Oczywistym miejscem pozyskanie przewodnika jest wspomniane już polańskie muzeum. W naszym Miejscu po Dworze znajdziecie również kilka jego egzemplarzy. My jako miłośnicy bieszczadzkich ziem służymy naszym Gościom wiedzom o opisanych wycieczkach i chętnie pomożemy odkryć okolicę. W kolejnych wpisach przybliżę Ci szlaki, na których nie spotkasz tłumów oraz w ciszy i spokoju będziesz mógł kontemplować przyrodę.

Return to top of page